Ryjówka etruska (najmniejszy ssak świata)

  Macie rację - długo mnie nie było, bo coraz rzadziej zaglądam na tego bloga. Dzisiaj postaram się wam opisać najmniejszego ssaka świata, czyli właśnie Ryjówkę etruską. Na innych stronach internetowych jest mnóstwo artykułów na jej temat. Nie dla tego, że ma jakieś nadzwyczajne zdolności, nie dla tego, że jest ogromnych rozmiarów i nie dla tego, że jest jakaś nadzwyczajna, różniąca się od innych ssaków. Huczy o niej dla tego, że jest taka mała, na pozór nic nie znacząca - a jednak. Właściwie, mówiąc, że nie ma ona żadnych nadzwyczajnych zdolności wprowadzam was w lekki błąd, ponieważ w jednym jest dobra - w pożeraniu pokarmu. W ciągu dnia może zjeść pożywienie ważące 1,3 jej masy ciała. Jest to naprawdę dużo... to tak, jakby człowiek ważący 90 kg zjadł masę równą 117 kg. Nie można jednak powiedzieć, że są żarłokami. Jedzą tak dużo, bo muszą. Ich przemiana materii jest taka szybka, że muszą właściwie ciągle jeść.

 A co się stanie, jeżeli ryjówka przestanie jeść? Jeżeli ryjówka przestanie jeść zapada w tak zwany "stan odrętwienia". Jej temperatura spada wtedy do 18 - 20 stopni Celcjusza. Do tego zamiast zwinąć się w kłębek po prostu sztywnieje. Dlatego właśnie ryjówki etruskie muszą ciągle jeść.

 Prowadzi raczej nocny tryb życia. do tego jest "terytorialnym samotnikiem", czyli, podobnie jak tygrysy zaznacza swój teren i zwykle się o niego bije. Nie dotyczy to momentów, gdy rodzeństwo MUSI rozwijać się razem, w tedy wszystkie ryjówki żyją w zgodzie i można je nazwać "szczęśliwą rodzinką". Ma ostre pazurki, dzięki czemu łatwo wspina się po skałach i gładkich, i nie gładkich. 

 W hodowlach ich życie trwa od 1,5 do 2,5 roku. Ciąża trwa strasznie krótko - tylko od 2 do 4 tygodni, a rodzi się ich za jednym razem od 4 do 6 osobników i jest sporo, jeżeli patrzeć na ich wielkość. Dosyć długo wychowują się przy matce, a jeżeliby trzeba było zmienić gniazdo robią to bezpiecznie - jedno młode chwyta mamę za ogon, drugie chwyta to pierwsze, trzecie to drugie i tak dalej. Tworzy się pewnego rodzaju pociąg. Żywią się raczej owadami.

 Dokładna liczebność tej ryjówki na wolności nie jest znana. Wiadomo, że jej liczba jakoś drastycznie nie spada i jest stabilna, ale nie można powiedzieć, że nic jej nie grozi. I chociaż z jednej strony jest pożyteczna, ponieważ zjada owadzie szkodniki, to z drugiej jest wybijana, ponieważ nie zachowuje często ciszy, lub po prostu mylona jest z pospolitą, o wiele większą myszą.

 Bez ogona mierzy ona 35 - 48 mm, a sam ogon 24 - 29 mm.

 Jak można by tu jeszcze ją opisać? ma ciemne umaszczenie i biały ogonek. Trzeba sobie wyobrazić mysz z charakterystycznym ryjkiem, albo po prostu spojrzeć na obrazek poniżej.

Zdjęcie z Wikipedii.

Komentarze