W ostatnim poście zakończyliśmy cykl "najmniejsze zwierzęta świata" więc pora zacząć nowy cykl, którym będą "największe zwierzęta świata"! Zachęcam was do dalszego czytania, a teraz zaczynajmy. Krokodyl różańcowy jest niewątpliwie największym i chyba najgroźniejszym gadem świata. Ale oprócz tego, że jest największym gadem to jest także największym drapieżnikiem na rzekach, ale także lądzie całego świata. Wydaje mi się, że na pewno o nim słyszeliście. Jest chyba najsłynniejszym gatunkiem krokodyla. No może jest jeszcze krokodyl Nilowy, ale te zwierzęta są mniej więcej znane po równo. Co ciekawe krokodyl ten od prawie 80 mln lat w toku ewolucji wcale się nie zmienił i jest jednym z ostatnich żyjących auchozaurów.
Jest on jednym z trzech gatunków krokodyli zamieszkujących Indie. Oprócz niego jest jeszcze krokodyl błotny i gawial gangesowy który ma tylko nazwę zupełnie nie pasującą do krokodyla, gdyż oprócz tego to typowy krokodyl. Krokodyl różańcowy na terenie Indii występuje głównie na ich wschodnim wybrzeżu, ale nie tylko Indie s,a jego miejscem zamieszkania. Jest to jeszcze Australia, Indonezja i Malezja. Kiedyś była to jeszcze cała Azja południowa, ale niestety krokodyle te na jej terenie wyginęły.
Mimo, że krokodyle mogą żyć i w wodach słodkich i słonych preferują jednak te słodkie.
Czym te gady się charakteryzują? Przede wszystkim dorosłe krokodyle mają szeroką i masywną budowę ciała. Kolejną cechą rozpoznawczą jest duża, nawet 80 cm głowa. Ich zęby mogą mieć długość nawet 9 cm długości. Młode po wykluciu mają żółtawe ubarwienie z ciemniejszymi pasami i plamami. Ubarwienie po czasie zmienia się stopniowo. Po zmianie krokodyle te mają zielonkawo - szarą barwę z widocznymi jaśniejszymi miejscami. Czasami jednak mają one jasno zielony kolor albo nawet czarny. Mają szary ogon i żółtawo - biały brzuch. Tuż po wykluciu małe może nie mierzą dużo, bo 25 - 30 cm i ważą tylko 70 g. Samiec osiąga dojrzałość płciową w wieku 16 lat, samica zaś w wieku 12 - 14 lat. Dorosłe krokodyle osiągają około 4 - 5,2 m i ważą 400 - 1000 kg. Co prawda zdarzają się osobniki 6 metrowe, jednak tych jest coraz mniej i w przyszłości naukowcy zapowiadają brak takich osobników. Powodem jest kłusownictwo, przez które pula tych genów została niemal całkowicie skasowana.
Największy osobnik mierzył 7,1 metra i ważył 2 tony.
Natura miliony lat temu stworzyła idealnego łowcę i drapieżnika, który przetrwał do dziś. Naukowcy nie mają wątpliwości, że mógłby on zabić wszystkie organizmy żyjące na ziemi, z wyjątkiem słonia indyjskiego.
Wszystko co piękne, gdyż przynajmniej dla mnie zdumieniem jest, że przetrwał on 80 mln lat i jest takim dobrym drapieżnikiem ma także złe strony. Złą stroną jest strona taka, że zjada on rónierz ludzi. W jego paszczy giną 2 - 3 osoby rocznie.
Zdjęcie z Wikipedii
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Zapraszam ponownie :-)