Płetwal błękitny (największy ssak świata)

 Płetwal błękitny jest największym ssakiem i największym organizmem żyjącym kiedykolwiek w historii ziemi. Mimo, że swoje wielorybie cielsko ma ogromne nie jest na szczycie łańcuch pokarmowego, gdyż żywi się planktonem, a na przykład płetwalami błękitnymi żywią się orki. Powiecie, że jak to ssak, skoro wieloryby są rybami? Otóż nie, wieloryby omylnie nazwano kiedyś "rybami" ale dziś wiemy, że to jest zła teoria. Wieloryby są ssakami. Co ciekawe większą od samca jest samica.

 Ale gdzie jest spotykany? We wszystkich oceanach, w tym najwięcej na półkuli południowej. Zwykle nie zbliża się do równika. Kilka razy zobaczony został uwaga, uwaga... w Bałtyku. Tak, w naszym morzu. Szczerze, gdybym płynąc statkiem po naszym morzu zobaczyła takiego giganta biegnąc po aparat bym się jakieś dziesięć razy potknęła, później bym prawdopodobnie zemdlała z wrażenia a następnie wyszukiwała przez kilka godzin czy to faktycznie był ten gatunek. Ale przejdźmy do tematu. Zwierzę to jest objęte ochroną a jego populację szacuje się na kilka tysięcy osobników. Kiedyś było ich więcej, znacznie więcej, bo w samym 1930 roku zabito 30 TYSIĘCY tych stworzeń. TYSIĘCY!

 I teraz krótka lekcja - po co wielorybom, czyli tak gigantycznym stworzeniom zęby, którymi nawet nie potrafią złapać większej ofiary? Odpowiedź jest prosta - bo tego nie potrzebują. Żywią się planktonem, czyli malusieńkimi stworzeniami. Zęby działają jak sitko, które przepuszcza samo jedzenie. Więc największe zwierzę na ziemi pożywia się kilku milimetrowymi stworzonkami. Ale potrafi ich zjeść nawet kilka ton dziennie!

 Gigant pożerający ogromne ilości pokarmu musi sam też sporo ważyć, i waży sporo. Bo do 190 ton. Mało? Inaczej 190 000 kg. Przeciętny człowiek? 80 kg. Największe zwierzę lądowe świata (słoń afrykański)? Do 7000 kg. A sam język płetwala waży 3000 kg. Jego serce waży również dużo, bo aż 700 kg. Zwierzę mierzy do 30 m długości.

 Oczywiście jak każde płetwale należą do waleni.

  Ich barwa jest niebieskawa, z przejaśnieniami po bokach i na brzuch. Od czasu do czasu widoczne białe plamy. Płetwa grzbietowa położona daleko w tylnej części tułowia. Na brzuchu widoczne fałdy skórne. Fiszbin jest drobny i czarny. Specjalnie zbudowane otwory nosowe zapobiegające wlewaniu się wody do płuc. Przypomnijmy, że wieloryby to ssaki, więc nie mają skrzeli.

 Zwykle żyje pojedynczo. Podejmuje wędrówki z zimnych wód do tropikalnych na sezon lęgowy. Potrafi się w szybkim czasie rozpędzić do 50 km/h. Mimo swojej wagi potrafi wyskakiwać nad wodę. Słynna fontanna na grzbiecie wielorybów tworząca się przy wydechu w tym przypadku może osiągnąć do 15 metrów wysokości.

 Dojrzałość płciowa  u tych ssaków osiągana jest w wieku 2 lat. Ich długość wynosi wtedy 23 m. Ciąża trwa 1 rok a samice mogą przystępować do rozrodu co 3 lata. Mały płetwal mierzy dwa metry i waży do 8 ton. W ciągu pół roku podwaja swój ciężar. Młode najczęściej rodzą się w zimie w morzach ciepłych.

 

Zdjęcie z ekologia.pl




 

Komentarze