Jak już mówiłam wcześniej (sprawdź post "Oryks Szablorogi") będę w tej serii opisywać różnorakie kopytne żyjące na terenach trawiastych, na sawannie i tego typu. Więc przejdźmy już do nieco słynniejszych nazw niż oryks szablorogi (powtórnie sprawdź post "Oryks szablorogi"). Dzisiaj będę opisywać impalę. Mieszka we Wschodniej i Północnej Afryce. Zwykle żyje na pograniczu sawanny z lasami przez co ma kilku wrogów. Po pierwsze lwy - jeden z największych drapieżników na sawannie (tak mi się wydaje). Dziki kot, jak to inne dzikie koty żyjące na sawannie... żywi się tym, co blisko... a blisko są właśnie między innymi impale. Wróg numer dwa - hieny. Hieny, wydające z siebie charakterystyczne "śmiechy" To bardzo groźne drapieżniki dla większości mniejszych roślinożerców na sawannie. Następny wróg - krokodyl. Ze względu na to, że żyje ona na pograniczu lasów i sawann znajduje się tam dużo rzek, które często idą obok właśnie lasów. I pamiętajcie, w Afryce istnieje jedna zasada. Gdzie rzeka tam krokodyle. I jak naszej impali zachce się pić podchodzi do takiej rzeczki... a na to czeka już tylko krokodyl. Dlatego zwierzęta wolą pić ze stawików lub źródełek wody, niż z rzek... w przeciwieństwie do człowieka. Mimo, że woda się nie rusza w takich stawikach i zbierają się tam zanieczyszczenia jest mniej groźna, niż krokodyl dla takich impali. Kolejnym wrogiem są sępy - mięsożerne ptaki ze szponami tak dużymi i ostrymi, że mogły by bez problemu taką małą impalę do swojego gniazda i ją krótko mówiąc pożreć. Jest jeszcze jeden, ostatni wróg impal... są to kleszcze. Niewątpliwie jest to najgroźniejszy wróg. Tam, gdzie ona żyje jest dużo kleszczy, musicie wiedzieć, że w lasach w Afryce bardzo często jest wilgotno i zimno - idealne środowisko dla kleszczy. I jak na sawannę trochę wiatr je przewieje... to kleszcz wbija się w skórę właśnie impal. Ale impale nie mają takiego luksusu jak my, że specjalnym narzędziami mogą to sobie wyciągnąć. Wiercą się, kręcą, w końcu kleszcz odleci - ale nie cały. Na szczęście zwierzęta tak bardzo narażone na ugryzienie kleszczy jak impale wykształciły sobie kły, którymi łatwo wyciągają kleszcze. Tam, gdzie same nie mogą dosięgnąć dosięga "koleżanka" ze stada.
Dobrze, przejdźmy do wyglądu i wielkości. Ma piękne, rudo - brązowe umaszczenie, trochę jaśniejsze po bokach. Jej brzuch jest taki biało - kremowy. Podobnie jest wokół oczu, w uszach i na mordce. Ma również piękne rogi, które najpierw są proste, lecz z biegiem czasu się zakrzywiają. To samiec ma rogi, samica ich nie ma. A u samca długość tych rogów to 50 - 75 cm. Jej wysokość to około 85 - 90 cm, a długość 130 - 180 cm i ogon o długości 30 - 45 cm. Ich waga to 40 - 60 kg. Są więc małe i dość lekkie.
Żyje około 18 lat. Ruja (inaczej cieczka) zaczyna się w kwietniu lub maju i trwa 180 - 204 dni. Samica rodzi zwykle jedno, rzadziej dwa młode.
Impale żyją w stadach. Jak wiecie bądź nie wiecie - impale to antylopy. Co ciekawe antylopy - mimo, że na pierwszy rzut oka tak nie jest bliżej spokrewnione są z krowami niż z jeleniami. Dziwne, mają po prostu inne wszystko od krów, i można być pewnym, że ich bliższa, a nawet jedną z najbliższych rodzin są jelenie... mylna teoria.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Zapraszam ponownie :-)