Wilk szary

 Wilk szary, słyszeliście już kiedyś taką nazwę? A może słyszeliście ogólnie o napadach wilków w Polsce na gospodarstwa, albo widzieliście jakiegoś wilka w górach? Jeżeli tak - możemy być prawie pewni że to ten, o którym właśnie czytacie artykuł. Bowiem żyje on na terenach bagiennych, górach, łąkach i lasach Europy, Azji Oraz Ameryki Północnej. Najwięcej tych zwierząt znajdziemy w Kanadzie, ponieważ żyje ich tam około 50 tys! Oczywiście dam porównanie: w Rosji, która jest druga co do liczebności tych zwierząt jest ich około 30 tys, a na trzecim miejscu (na którym są obszary Alaski) jest ich około 5-7 tys.

 Basiory, czyli samce wilków, tak samo jak u większości zwierząt są większe od wader (samic). Ich długość (razem z ogonem) sięga od 130 cm do 190 cm. Samiec waży 45 - 60 kg, samica zaś 30 -50kg. A teraz coś dla tych, którzy takiego wilka chcieli by wytropić (bądź dla tych, którzy wolą go nie widzieć). Jeżeli widzicie na górskiej ścieżce (albo jakiejś, która znajduje się blisko stref występowania tego gatunku) odcisk łapy psa, ale z długimi pazurami, oraz jeżeli widzicie kilka ścieżek tych odcisków prawdopodobnie była tam wataha, czyli jakby rodzina wilków.

 Jedzą głównie ssaki kopytne, czyli jelenie, sarny, dziki... Ale nie marnują żadnego jedzenia - musi przecież wystarczyć dla watahy, w której jest do 20 osobników. Więc gdy tylko spostrzegą padlinę, lub jakiś mały ssak przebiegnie blisko to od razu chwytają go i dzielą się z liczną rodziną.

 A taka wataha to może zajmować naprawdę duży teren. Pewnie myślicie sobie "Jakiś kilometr kwadratowy, może kilka". I tu się mylicie, zajmują one nawet do 300 kilometrów kwadratowych!
Ilustracja

Komentarze