Tygrys Bengalski

  Tygrys Bengalski, czyli niemal najsłynniejszy tygrys na świecie. To z tego gatunku wywodzi się popularny na cały świat "Biały tygrys", czyli taki, który ma białe umaszczenie sierści z czarnymi prążkami. Jednak Taki osobnik rodzi się bardzo rzadko, a kolor jest spowodowany przez to, że przy porodzie mały nie dostaje barwnika (są jakieś zakłócenia) który odpowiada za kolor sierści. Gatunek ten może być także cały czarny, albo pomarańczowy lecz bez prążków. Jest także najliczniejszym gatunkiem tygrysa Azjatyckiego.

  Występuje w ciepłych, wilgotnych lasach i na łąkach w Bhutanie, Indiach, Nepalu, na Półwyspie Indyjskim oraz na zachodniej części Chin. Na świecie ich liczba nie przekracza 2500 osobników, z czego najwięcej jest w Indiach.

 Jego ciało osiąga długość nawet 290cm z ogonem i wagę do 230kg! Najdłuższy osobnik mierzył 323cm z ogonem! Niestety zastrzelono go. Najcięższy zaś ważył 258kg! Samce zajmują terytoria (które zaznaczają mocnym zapachem kału) od 30 do 105 km kwadratowych, a samice 10-39km kwadratowych.

 Polują nocą, skradają się cicho z tyłu ofiary (w wysokiej trawie prawie w ogóle ich nie widać), a kiedy znajdą się już od niej parę metrów wyskakują zwinnie i przegryzają jej gardło. Najczęściej poluje na większe zwierzęta, te najbardziej lubi, ale je także mniejsze, np. żaby, ptaki, myszy... Mimo to Poluje głównie na gaury (duże woły) i bawoły. Zazwyczaj atakuje młode bądź chore i bardzo stare zwierzęta, łatwiej je wtedy schwytać.

 Na wiosnę samiec podchodzi do samicy i pozostaje z nią 30-80 dni. W tym czasie samica zdolna jest do zapłodnienia. następnie samiec odchodzi i pozostawia samicę. Później samica rodzi dzieci (2-4 młode) Które po 11 miesiącach opuszcza.

Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris) | DinoAnimals.plZdjęcie z DinoAnimals.pl

Komentarze