Skoczek pustynny

 Skoczek pustynny - sama nazwa prawie nic nie wskazuje, z jakiej rodziny to zwierzę, powiem więc, że są to skoczkowate, które pochodzą od gryzoni. Jak na swoją wielkość skacze bardzo wysoko, skacze na trzykrotną swoją wysokość (oczywiście jak się wysili może skoczyć wyżej, jeżeli zaś bardzo zmęczony skacze wtedy niżej). Jego zasięg występowania jest dość duży, żyje bowiem w: Erytrei, Etiopii, Egipcie, Jemenie, Izraelu, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Tunezji, Libii, Nigrze, Nigerii, Maroku, Mauretanii, Algierii, Senegalu oraz przez Irak do Iranu. Nazywany również Skoczkiem Egipskim.

 Ogon bardzo długi, dłuższy niż u szczura, duże, masywne tylne łapy (dzięki nim skacze tak wysoko, pomaga mu to w ucieczce przed drapieżnikami). Przednie łapy zaś krótkie. Mówiąc o nim można sobie wyobrażać miniaturowego kangura z głową myszy, ogonem i trochę grubszym ciałem.

 Jego tułów (razem z głową) ma długość (w postawie stojącej wysokość) 15cm. Ogon 177 - 208 mm, tylne łapy 61 mm, ucho 20 mm. Trzeba przyznać (odnosząc się do wcześniejszej części artykułu) dość bardzo miniaturowy kangur. Potrafi skoczyć na długość nawet kilku metrów!

 Prowadzi nocny tryb życia, traci przez to o wiele mniej wody, jednak nocą, na pustyniach jest bardzo zimno,może być po kilka stopni. To mu jednak nie przeszkadza, ważne, że się nie przegrzeje ani nie odwodni. Żyje jednak krótko, na wolności do 4 lat.

 Skoczek egipski, skoczek pustynny - Medianauka.plZdjęcie z MediaNauka.pl

Komentarze