Sejwal (płetwal czerniakowy)

 Znacie płetwala błękitnego? Jasne że tak, przecież to największe zwierzę świata. No właśnie, ten sejwal to można by powiedzieć rodzina płetwala błękitnego. I jest też trzeci co do wielkości z fałdowców na świecie.  Co ciekawe występuje niemal we wszystkich oceanach i przylegających do nich morzach, ale unika stref tropikalnych i arktycznych. Nie podpływają raczej blisko brzegu, wolą otwarte wody.

 I też dziwny przypadek, samice są zwykle większe od samców o około metr. I tak samice mają około 14,5 m, a samce około 13,5 m długości. Największy osobnik miał aż 21 m! Zadziwiająca jest także masa, chociaż ta 4 razy mniejsza od masy płetwala błękitnego. Wynosi ona do 45 ton. Ubarwienie szare, podobne trochę do ubarwienia delfina.

 Pożywiają się głównie widłonogami (czyli drobne organizmy wodne żyjące między innymi w planktonie), obunogami (malutkie skorupiaki żyjące w wodzie) i krylem, ale także małymi rybami.

 Co ciekawe dojrzałość płciowa nie odnosi się do wieku, lecz do rozmiaru płetwalów czerniakowych. samice po przekroczeniu 13,4 m długości, a samce po przekroczeniu 12,8m stają się dojrzałe. Samice rodzą co 2 lata, a sama ciąża trwa 1 rok. Mały po urodzeniu mierzy aż 4,5 m długości.
Sejwal, płetwal czerniakowy (Balaenoptera borealis) | DinoAnimals.plZdjęcie z DinoAnimals.pl

Komentarze