Wiem - dziwaczna nazwa, ale wiem też, że pewnie kiedyś się z nią spotkaliście. Może to coś wam podpowiada: od góry niebieskie skrzydła, na czubku głowy lekko zielonkawe, od spodu zaś jaskrawo żółte. Białe policzki, pod okiem cienkie, biało-czarne paski. dziób czarny. Nie? spróbujmy dalej - z umiejscowienia kolorów podobna do ary żółtoskrzydłej, jednak zupełnie inne kolory. Nadal nie? To czytajcie dalej - występuje od południowej Brazylii i Boliwii po Panamę. Występuje tam w Lasach galeriowych i puszczach nizinnych. Jeżeli to wam nic nie podpowiada lepiej spójrzcie na obrazek u dołu.
Wielkość? Dość duża jak na papugę - długość ( w postawie stojącej wysokość) 85 - 90 cm. Masa - 1040 - 1286 gramów.
Tak jak ara żółtoskrzydła żyje w parach, czasami jednak widziana w grupach powyżej 25 osobników. Przez długą część dnia łowi w koronach drzew. Bardzo trudno ją wtedy zobaczyć. Gniazdo zakłada w dziuplach, daleko od drapieżników naziemnych w koronach drzew. Spytacie się: " Ale na co łowi?" tużnie jest mięsożerna i nie poluje na mniejsze ptaki, zajada się owocami, orzechami, nasionami, liśćmi, młodymi pędami itp. Co ciekawe zajada się 20 gatunkami roślin, z czego większość dla ludzi jest niesmaczna lub nawet trująca. Składa 2 jaja.
Niektóre organizacje uznają ją jako gatunek w ogóle nie zagrożony. Jednak nie znamy ile ma osobników, a zaobserwowano, iż ostatnio liczba araraun ciągle spada. Może powoduje to to, iż sprzedawana jest jako ptak domowy żyjący w klatce? W każdym razie trzeba uważać, aby nie wyginęła.Zdjęcie z Wikipedii
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Zapraszam ponownie :-)